05 Eyl
 TOKİ ARTIK AZ KATLI YATAY BİNALAR ÜRETECEK

TOKİ ARTIK AZ KATLI YATAY BİNALAR ÜRETECEK

Belirli bir gelir grubuna ait olan kişilere özel olarak inşa edilen TOKİ’ler artık şekil değiştiriyor. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan yaptığı açıklamada bundan sonra inşa edilecek binaların daha farklı bir proje ile meydana getirileceği sinyalini verdi. Buna göre artık TOKİ binaları daha az katlı olacak ve dikey değil yatay şekilde oluşturulacak.

Rize’de belediyenin katkıları ile sürdürülen TİMYA Vadisi TOKİ’leri inşaat alanında çeşitli incelemelerde bulunan ve sahayı gezen TOKİ Başkanı Turan, TİMYA Vadisi Projesi’nin oldukça önemli olduğuna değinerek bu projenin en büyük kentsel dönüşüm planın bir parçası olduğunu, bunun yanında bizzat Cumhurbaşkanının da projeyi takip ettiğini ve bu projeye değer verdiğini söyledi.  Eğer yapılan planlamalarda bir değişiklik olmazsa TİMYA Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 2016 yılında tamamlanacak. Bu projede 759 konut yapılması öngörülüyor.

Rize’deki TİMYA Vadisi coğrafi olarak da zorlu şartlara sahip bir bölge olarak biliniyor. Bol yağış alan ve bu yüzden de çeşitli sıkıntılar yaşana vadinin bu proje sayesinde kentsel dönüşümü gerçekleştirilecek. Yapıların başlaması ile birlikte çalışmaların az da olsa zarar gördüğünü söyleyen Turan ama henüz planlarını sekteye uğratacak bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Bunun yanında Turan ileride TOKİ’ye başvuracak olan vatandaşlara da bir haberi vardı. Turan yaptığı açıklamalarda artık çok daha az katlı olan yatay binalar inşa edeceklerini söyleyerek projeye bağlı olarak yapılan inşaatlardan bir kısmının daha yüksekte kaldığını bu nedenle de bu binaların yeniden üzerinden geçip çeşitli düzenlemeler yapacaklarını belirtti. Önümüzdeki senelerde inşa edilecek olan TOKİ binaları bu yeni düzene ve planlamaya göre meydana getirilecek ve alışılmış olduğundan farklı olarak artık TOKİ binaları daha alçak olup, boyuna değil de enine doğru ilerleyecek.