20 Eyl
AĞUSTOS RAPORUNA GÖRE TÜRKİYE’DE KONUT FİYATLARI ARTIYOR

AĞUSTOS RAPORUNA GÖRE TÜRKİYE’DE KONUT FİYATLARI ARTIYOR

Konut fiyatları üzerine imcelemeler yapan ve rapor hazırlayan Reidin-GYODER, bu sene konut fiyatlarının en çok arttığı il olarak Adana’yı gösterdi. Bu rapora göre emlak fiyatları geçen seneye oranla %0.75 artış gösterdi. Türkiye geneline bakıldığında her ilde konut satış fiyatları diğer yıllara oranla arttı ve yıllık bazdaki yükseliş 7.25 sınırını da gördü. Yine yapılan açıklamada Türkiye’nin büyük metropollerinde yine aylık olarak %2 oranında bir fiyat farkı görülürken diğer otuz büyük şehirde de konut artışı geçen seneye oranla ’lik bir yükseliş gösterdi.

 Yapılan rapora bakıldığında Türkiye genelinde fiyatların en çok yükseldiği il %2 ile Adana olurken, Mardin’de ise konut fiyatlarında düşüş yaşandı ve geçen seneye göre konut fiyatları % 1.1 düştü. Yine kira ücretlerine baktığımızda yine Adana kiraların en çok arttığı il olurken, bu konuda en ucuz şehir unvanını ise Bolu kazandı. Konut satın alma veya kiralama endeksleri incelendiğinde en çok artışın olduğu konutlar 1+1’ler. Bunları 2+1 daireler, 3+1’ler ve 4+1 konutlar izliyor. Yine konutların metrekarelerine bakıldığında da en çok talep görenlerin 50-75 metrekare daireler olduğunu, daha sonra 100 metrekare dairelerin geldiğini görüyoruz bunları ise 150 metrekare evler izlemektedir.

Türkiye emlak piyasasında evlerin artmış olması ülkenin genel durumuna ve yaşanan bazı siyasi gelişmelere dayandırılıyor. Erken seçim kararı, dolardaki artış, kullanılan inşaat malzemelerinin fiyatlarının yükselmesi gibi etkenlere bağlı olarak ev fiyatlarının yükselebileceği belirtilmişti. Yaşanan bu fiyat artışının ileriki zamanlarda normal seviyelere inmesi beklenirken, özellikle gelir seviyesi düşen vatandaşların talebi azaltmasının inşaat sektöründe konut fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Bunun yanında refah seviyesi yükselen şehirlerin konut fiyatlarının ve kira ücretlerinin de yüksek olması akla göç hareketlerini de getirmektedir.