19 Ağu
AİDAT FİYATLARI KONUT SATIŞINI DA ETKİLİYOR

AİDAT FİYATLARI KONUT SATIŞINI DA ETKİLİYOR

Konut alırken veya kiralarken kişilerin göz önünde bulundurdukları bir etmen de aidat fiyatları. Özellikle site içerisinde yer alan konutlarda aidatlar el yakarken bu durum emlakçıları da zorlayan etmenlerin başında geliyor. İş gücüne, sosyal alanlara ve faaliyetlere göre artış gösteren aidatları genellikle çalışan personelin maaşı, sigortası gibi etkenler belirliyor. Bu durumdan şikayet eden firmaların bazıları ev satın alırken müşterilerine bu konu ile ilgili çeşitli avantajlar sunuyorlar. Her ne kadar son zamanlarda aidat ücretlerinde bir düşüş gözlemlense de bu durum hala tüketicinin canını sıkan sorunların başında geliyor.

Sadece personel giderlerini ve sosyal paylaşım alanı ücretlerini değil aidatlar aynı zamanda faturaları da barındırdığından kabarık olabiliyor. Emlak piyasasında olumsuz etkileri olan ve önlemeyen bir artış gerçekleştiren aidatlar için bazı siteler yönetim şirketlerini kullanıyorlar. Yine bu soruna bulunan diğer bir çözüm ise sitede yer alan faaliyet alanlarının kiralanması ve bu gelirin site bütçesine eklenmesi. Bu sayede kişiler aidatlarını sitenin kazancından sağlayarak büyük oranda tasarruf da ediyorlar. Özellikle lüks olan ve merkezde bulunan konutlar daha fazla aidat ödüyor. Çevre düzenlenmesi, güvenlik, sosyal faaliyetler için oluşan giderler sonucunda bazı yerlerde aidatlar 400 ila 750 lira arasında olabiliyor.

Aidat giderleri ev almayı ve satmayı zorlaştırıyor. Ev almak isteyen kişiler genellikle daha düşük aidat ücreti olan konutlara yöneliyorlar ve kiralık ev konusunda da bu tarz sitelerde kişiler genellikle başka yere taşınma düşüncesi içine giriyorlar. Aidatların en yüksek olduğu şehir İstanbul iken onu sırasıyla Ankara ve İzmir izliyor. Daha güvenli olduğu ve konforu ile tercih edilen sitelerdeki artış, bu sitelere alınan iş gücünün maliyetleri aidat giderlerini artıran başlıca etmenlerden olup, son zamanlarda yapılan bazı uygulamalar ile bu artışın önüne geçilmesi hedefleniyor.