19 Ağu
ARTIK BELGESİZ İŞÇİ ÇALIŞTIRILMAYACAK

ARTIK BELGESİZ İŞÇİ ÇALIŞTIRILMAYACAK

19 Ağustos 2015 van emlak toki

TOKİ bünyesinde çalışan işçilere mesleki yeterlilik kursları açıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin desteği ile açılan kurslara ilk kursiyerler devam etmeye başladılar. Bu uygulamanın amacı olarak işçilerin mesleki yeterliliklerini ve bilgilerini artırmak olduğu söylenirken, böylece yaşanabilecek olumsuz durumların engelleneceği ve kazaların önüne geçileceği ön görülüyor. İnşaat sektöründe kaliteyi artırmak için bu kursların gerekli olduğunu belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, ilk olarak demirci ve betoncu kursları verdiklerini ilerleyen zamanlarda diğer alanlarda da kurs açılacağını belirtti. Bu kurslara işçilerin hepsinin katılması gerekiyor. Zaten ileride çıkacak yönetmeliklerle inşaat sektöründe belgesiz işçi çalıştırılmayacağı için kişilerin şimdiden kurslara katılarak bu belgeleri almasının kendi faydalarına olacağı belirtiliyor.

İnşaat alanında çıkacak olan yönetmeliklerde her işçiden yeterlilik belgesi istenecek. İnşaat sektöründe yaşanan kazalar ve bilinçsiz çalışmaların sonucunda ortaya çıkan olumsuz durumlar bu yönetmelikleri zorunlu kılıyor. Bu nedenle TOKİ ile çalışan firmaların 2016 yılına kadar ekiplerini bu yönetmeliğe göre oluşturması gerekiyor. Kursa katılan kişiler sadece inşaat alanında değil başta ilk yardım olmak üzere sahada işlerine yarayacak ve karşılaşabilecekleri her konuda eğitim görüyorlar. Böylece yaşanılacak olumsuzlukların önüne geçilmesi ve eksiklerin tamamlanması hedefleniyor.

Kurslar TOKİ şantiyesinde gerçekleştiriliyor olup kursiyerlere önce teorik bilgiler verildikten sonra uygulamalı eğitime geçiliyor. Yıl sonuna kadar devam edecek olan kurslar hafta içi her gün yapılıyor. Uygulama eğitimlerde çeşitli laboratuvarlar ve şantiyeler kullanılıyor ve işçiler yaşanacak durumlarla ilgili bilgilendiriliyor. Sene sonuna kadar binin üzerinde işçinin bu kurslara alınması hedefleniyor. Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı değişikliğe göre yaklaşık 40 meslek alında yeterlilik belgesi istenecek ve bu koşullara uymayan işçi çalıştıran kurumlara para cezası kesilecek. Bu uygulama 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.