19 Ağu
ÇELİK YAPILAR DEPREMDE CAN KAYBINI AZALTIYOR

ÇELİK YAPILAR DEPREMDE CAN KAYBINI AZALTIYOR

19 Ağustos 2015 van emlakçelik kapı

17 Ağustos’ta gerçekleşen Marmara depreminin ardından birçok binanın yıkılması sonucunda binlerce vatandaşımızı kaybettik. Bu depremin yıldönümünde yetkililer ileride gerçekleşebilecek depremlerde can kaybını önlemek için birtakım tedbirler almaya karar verdiler. Deprem anında ölümlerin meydana gelmesinin en büyük sebebi olarak yapılar gösteriliyor. Yeni olmasına rağmen yıkılan binalarda çeşitli plan eksiklikleri gözlemlenmekle birlikte kullanılan malzemenin yetersizliği de göze çarpıyor. Bu nedenle yeni yapılacak konutların daha donanımlı olması ve depreme karşı dayanıklı olması hedefleniyor.

Yapılan araştırmalar özellikle deprem bölgelerinde ve çürük zeminli yerlerde çelik yapının daha dayanıklı olduğunu göstermektedir. Bu alanlarda normal inşaat malzemelerinin kullanılması deprem anında yıkılması ile sonuçlandığı gibi yine bu konutların iyileştirilmesi ve sağlamlaştırılması da oldukça maliyetli ve zor bir süreci beraberinde getirir. Türkiye’de hafif çelikten yapılan evler, deprem sırasında oldukça güvenli olup uzmanlar deprem yaşanırsa bu evlerden insanların çıkmaması gerektiğini belirtiyorlar.  Çelik yapıların esnekliği ve hafifliği deprem anında yapının zarar görmemesini ve yıkılmamasını sağlıyor.

Avrupa ve ABD’de depreme daha dayanıklı olduğu için uzun süredir çelik yapılar tercih ediliyor. Marmara depreminin ardından da ülkede bu yapıları kullanan firmaların sayısında artış gözlemlendi. Amerika’da %40 seviyelerinde bulunan  çelik yapılar ülkemizde hala çok az biliniyor ve kullanılıyor. Uzmanlar insanların bu yapıları kullanmaya teşvik edilmesi gerektiğini söylerken, bu alanda iş hacmi oluşturulmasını ve deneyimli personel yetiştirilmesini istiyorlar. Çelik yapılarla oluşturulan konutlar hakkında toplumun bilinçlendirilmesi gerektiği görüşünde olanlar da çeliğin estetik açıdan da daha zarif ve hoş binalar anlamına geldiğini, aynı zamanda ergonomik olduğunu, dayanıklılığı sebebiyle de özellikle depren bölgelerinde kullanılması gerektiğine dikkat çekiyor.

En son yaşanan depremin ardından çok sayıda olmasa bile özellikle çürük zeminlerde inşa edilen binalarda çelik yapının sıklıkla kullanıldığı ve ülkede yaygınlaştırılmaya çalışıldığı belirtilmektedir.