05 Eyl
DOLARDAKİ ARTIŞ EV FİYATLARINI VURACAK

DOLARDAKİ ARTIŞ EV FİYATLARINI VURACAK

Dolarda önlemeyen yükselişin ev fiyatlarına da yansıyacağı belirtiliyor. Bu yüzden uzmanlar tüketicileri uyararak ev almak isteyen kişilerin zaman kaybetmeden uygun bir konut bulup almalarının zarar etmelerinin önüne geçeceği belirtiliyor.

İnşaat alanında kullanılan malzemelerin birçoğu yerli firmalar tarafından sağlanıyor. Dövizde son zamanlarda meydana gelen olağanüstü artışlardan dolayı inşaat sektörünün etkileneceğini belirten İnşaatçılarderneği Başkanı Nazmi Durbakayım, normal koşullarda eylül ayında canlanması gereken inşaat sektörünün yaşanan bazı olaylardan dolayı bir türlü istenilen düzeye ulaşamadığını belirterek hayallerin birkaç ay ertelenmek zorunda kaldığını söyledi. Canlanmanın meydana gelmemesinin sebebi olarak seçimlerden bir hükümetin çıkmaması, erken seçim ihtimali ve Kurban Bayramı nedeniyle tatilin iki hafta uzatılması gösteriliyor.

Dolardaki artış henüz ev piyasasına yansımasa bile yakın gelecekte konut fiyatlarının bu artıştan etkilenmesi bekleniyor. Şu ana kadar döviz artışı ile meydana gelen farkı kendi ceplerinden karşılayan gayrimenkul yatırımcıları yakın bir zamanda bu farkı ev fiyatlarına yansıtmaya başlayacak. Şu an dolardaki yükselişin ev fiyatlarına henüz ulaşmadığına dikkat çeken uzmanlar konut sahibi olmak isteyen kişileri vakit geçirmeden almaları konusunda uyarıyor. Bugün ev alacak olan kişilerin daha sonra fiyatların artması ile birlikte kısa sürede oldukça kar elde edeceklerine dikkat çeken uzmanlar, şu anda gayrimenkulün en uygun yatırım aracı olduğuna da değiniyor.

Yine Demir İnşaat Başkanı Hamit Demir de şimdiye kadar döviz artışını yansıtmamak için kendi imkânlarını kullandıklarını belirterek bu durumun daha fazla sürmeyeceğini ve yakın bir gelecekte fiyatların birden bire fırlayacağını söyleyerek dövizi olan kişilerin hiç düşünmeden bu parayı gayrimenkule yatırmaları gerektiğini belirtiyor. Demir bunun yanında verecekleri paraların çok üstünde kar elde edeceklerini de sözlerine ekleyerek dövizdeki artışın durabileceğini o nedenle parası olan kişilerin döviz değer kaybetmeden bu parayı gayrimenkule yatırarak kar elde edebileceklerini söylüyor.