29 Ağu
EKONOMİK DÜŞÜŞ VAN’DA EN ÇOK EMLAK VE TURİZM SEKTÖRÜNÜ VURDU

EKONOMİK DÜŞÜŞ VAN’DA EN ÇOK EMLAK VE TURİZM SEKTÖRÜNÜ VURDU

Son birkaç yıldır yaptığı atılım hareketleri ile birçok alanda başarı kazanan ve her geçen gün çıtasını biraz daha yükseğe taşıyan böylece gelişme konusunda emin adımlarla ilerleyen Van, son yaşanan terör olaylarının ve bu olayların meydana getirdiği zararların bedelini ağır ödüyor. Son birkaç yıldır emlak, turizm ve ekonomik alanlarda büyük bir gelişim gösteren şehirde ekonomi her geçen gün daha da kötüye giderken, konut sıkıntısı da vatandaşları iyice bunaltmış durumda.

Van’ın bitki örtüsü, geniş yayaları ve bereketli toprakları arıcılık yapmaya oldukça müsait bir özellik göstermektedir. Bu nedenle arıcılık vatandaşların önde gelen geçim kaynaklarından birisi haline gelmiştir. Arıcılık konusunda hizmet veren vatandaşlar, son olayların ardından arıcılık sektöründe de birçok problemin görüldüğünü, OHAL ilan edildiğinden beri kırsalda çalışan kişilerin şehre göz ettiğini bu nedenle arıcılık faaliyetlerinin durduğunu belirttiler. Yüksek rakımlı yayalarda kurulan kovanlardan çıkan balların bütün ülkeye dağıtıldığına dikkat çeken üreticiler, bu konuda bir şey yapılmazsa bu yılın oldukça verimsiz geçeceğini ve bunun da ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceğini belirttiler.

Bunun yanı sıra terör olaylarından korkan yerli ve yabancı turistler de şehre gelmekten vazgeçip rezervasyonlarını iptal etmeye başladılar. Geçen seneye oranla büyük bir düşüşün olduğunu söyleyen uzmanlar ilçelerden ile göz edenler, yaşanan olayların olumsuz etkileri yüzünde Van emlak sektöründe de sıkıntı yaşandığını kaydediyorlar. Van kiralık daire fiyatlarının her geçen gün daha da artması, vatandaşları kara kara düşündürürken, konut sıkıntısı evlerini kaybeden ve ya konutlarında çıkmak zorunda kalan kişilerin zorluk yaşamasına neden oluyor. Van kiralık işyeri arayanlar için de işyeri sahiplerinin mesleği bırakması ya da farklı alanlara yönelmesi, işyerlerinin zarar görmesi sonucunda daha cazip bir şehir haline geldi.