19 Ağu
EMLAK ALIRKEN EN ÇOK NEYE DİKKAT EDİLİYOR

EMLAK ALIRKEN EN ÇOK NEYE DİKKAT EDİLİYOR

19 Ağustos 2015

Gayrimenkul günümüzde hala en gözde yatırım aracı olmaya devam ediyor. Böyle olunca her yıl gayrimenkul satışında belirlenen fiyatlar da artış göstermeye devam ediyor. Özellikle son zamanlarda ev arayan kişi sayısındaki yükseliş özellikle konut fiyatlarını ve kira ücretlerini etkiledi. Günümüzde öncelikle büyük şehirlerde kiralık evlerde yüksek fiyatlar el yakarken halk da bu duruma tepki gösteriyor. Gayrimenkul ticareti bu kadar hareketli olunca uzmanlar da bu konuda çeşitli araştırmalarda bulunuyorlar. Yapılan istatistiklere göre ev alırken en çok alınacak gayrimenkulün toplu taşıma araçlarına yakınlığı göz önünde bulunduruluyor.

Buna bağlı olarak taşıma araçlarının bulunduğu  ve böylece değerli sayılan yerlerdeki konut fiyatları da bazen 0 yükselebiliyor. Bu durumdan en büyük payı da markalı projeler alıyor. İnsanların beklentileri ve gereksinimleri düşünülerek yapılan konutlarda ve sitelerde bulunan evler oldukça pahalı bir ücret talep edilerek satılıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşanan ulaşım problemleri insanları ev alırken, özel arabalara göre daha kolay ve rahat olan toplu taşıma araçlarına yönlendiriyor. Mesela Arnavutköy’ün son zamanlarda değer kazanmasının ve buradaki gayrimenkul fiyatlarındaki artışın nedeni olarak 3. Köprü inşaatı gösteriliyor.

Ulaşım rahatlığı nedeniyle tercih edilen yerlerde metronun varlığı da emlak fiyatlarını katlanmasının en önemli sebebi. Buna bağlı olarak kentsel dönüşüm projesinin ayağı olan Kartal, Fikirtepe gibi semtlerin ileride değerlenmesi ile birlikte burada da evlerin de büyük değer kazanacağı öngörülüyor. Okulların açılması ile birlikte kiralık ev taleplerinde patlama yaşanması sonucu evlerini daha yüksek ücretlerle kiraya vermek isteyen ev sahipleri nedeniyle fiyatlar el yakan tutarlara ulaşıyor. Kiralık evlerdeki ücret artışının diğer sebepleri ise kentsel dönüşüm projeleri ve üniversitelerin açılıyor olması. Belirli semtlerde yığılma olması burada ücretlerin yükselmesindeki en büyük etken.