22 Haz
Emlakçıların Ev Satımında Önemi

Emlakçıların Ev Satımında Önemi

Konut satın alımlarında en fazla kafa karıştıran sıkıntılarda birisi de net brüt alan farkı. Kente ve projeye göre değişiklik yapan metrekare hesaplarının sonunda hayal kaybına uğramamak adına bilinçli tüketici olmak önemli bir durum olarak ön plana çıkıyor. Peki bilinçli bir tüketici olmak adına ne yapmak gerekli? İlk olarak, almaya niyet ettiğiniz ev fiyatının doğru olup olmadığını öğrenmek adına evin net metrekaresini bilmeniz ve bu doğrultuda uygun emlakçılar ile beraber fikir alışverişi yapmanız olacaktır. Emlakçılar evlerin genel açıdan ne kadar paraya satıldığını az çok bilir ve bu doğrultuda sizleri yönlendirerek evinizi almanıza olanak sağlar.

Bir evin kesin ölçümünde, duvarlarının içinde kalan net kısımlar olarak hesaplanarak o doğrultu içerisinde metrekare belirlenir. Bir evin temel unsurlarından olan odalar, salon, tuvalet, banyo, mutfak, balkon gibi kullanım alanlarının bir bütünüdür. Bir evin brüt ölçümünde ise içinde, yer aldığı apartmandaki merdiven ve havalandırma  boşlukları, asansör varsa asansör boşluğunun kapladığı kısım yer edinmektedir. İşte ortaya çıkan bu ölçüm ile ev satın alma işlemi yaparken brüt ile net metrekareye göre hesap yapma zorunluluğunu  da gün yüzüne çıkar.

Hesaplama işlemi yapıldıktan sonra uygun bir emlak seçilip o bölgeye göre yaşadığınız alanda uygun ev bakma işlemlerine başlarsınız. Emlak ofisi olan işinde uzman kişiler bu noktada sizlerin bütçenize uygun konut almanıza yardımcı olur.