26 Ağu
EŞBAŞKANLAR VAN’DA İŞYERLERİNE ZİYARETTE BULUNDU

EŞBAŞKANLAR VAN’DA İŞYERLERİNE ZİYARETTE BULUNDU

26 Ağustos 2015 van emlakişyerikiralık

EŞBAŞKANLAR VAN’DA İŞYERLERİNE ZİYARETTE BULUNDU

Van’da meydana gelen terör eylemlerinin ardından işyerleri büyük zararlar görürken ekonomik olarak da esnaf sıkıntı çekiyor. Çözüm sürecinin ardından bir sulh ortamı oluştuğunu belirten vatandaşlar bu iki yıllık süreç içerisinde dışarıdan birçok turistin geldiğini ve işyeri sahiplerinin korkmadan gece saatlerine kadar kepenk indirmediklerini; bunun yanında son zamanlardaki olayların esnaflarla birlikte bölgeye gelen turistleri de korkuttuğunu ve özellikle son bir yılda turist sayısında büyük düşüşün yaşandığını belittiler. Geçen yıl Van otellerine gelen kişi sayısına bakıldığında bu yıl büyük bir düşüşün meydana geldiği gözlemleniyor. Bunda vatandaşların korkmasının ve bu şehirdeki terör olaylarından çekinmesinin de elbette payı büyük.

Erciş’de de yaşanan olaylardan dolayı esnafların zarara uğraması ve çoğunun kepenk kapatarak ekonomik anlamda da sıkıntı çekmesini değerlendirmek üzere Van Erciş Eşbaşkanları Abdurrahman Çağan ve Diba Keskin işyeri sahiplerine ziyaretlerde bulundu. Erken saatlerden Büyük Camii civarındaki esnafı ziyaret eden başkanlar yaptıkları çalışmaları anlatırken vatandaşların dertlerini dinlediler. Buna göre esnafın en çok şikayet ettiği konu şehirdeki huzur ortamının bozulması ve bu nedenle yaşadıkları kayıplar. Özellikle son aylarda işlerinde büyük bir durgunluğun yaşandığını söyleyen esnaf, kepenk kapatmak zorunda kaldıklarını, birçok kişinin işyerlerini terk ederek, bazılarının ise göç ettiğini söylediler. Bunun üzerine Abdurrahman Çağan bu konuda ellerinden geleni yaptıklarını, kentsel dönüşüm projelerinin şehri daha da harap ettiğini ve bu durumun esnafa da yansıdığını belirterek esnafı daha dik durup, seslerini duyurmaya çağırdı.

Yaşanan terör olaylarının ardından birçok işyeri yakılmış ve harabeye dönmüştü. Bunun üzerine işsiz kalan esnaf maddi manevi birçok problemle uğraşmak zorunda kalırken bu durum şehir ekonomisini de olumsuz etkilemişti. Yaşanan olayların ardından işgücündeki düşüşe dikkat çeken esnaf eğer bu durum düzelmezse ileride çok daha büyük problemlerin ortaya çıkacağına dikkat çekti.