05 Eyl
EV KİRALERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

EV KİRALERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Ev kiralarken iyice düşünüp her şeyi araştırmanız gerekmektedir. Çünkü ev kiralayan insanların bir kısmı çeşitli konularda iyice düşünmeden ve evle ilgili bazı bilgilere ulaşmadan kiralama yaptıkları için eve yerleştikten sonra pişman olabilmektedirler. Ev kiralarken evin bulunması, ev yerinin incelenmesi, kiralama sürecinde de bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Her ne kadar günümüzde teknoloji çok gelişmiş olup internetten bile ev bulunuyor olsa bile kiralanacak evin mutlaka gidilip canlı olarak görülmesi gerekir. Çünkü internete verilen ilanlarda bazı eksiklikler kamufle edilmekte ve gösterilmemektedir. Daha sonradan pişman olmamak için gündüz gözüyle gidip evi araştırın ve kendiniz bakın

Evde büyük sıkıntı yaratan konulardan birisi de tesisatıdır. Bu yüzden evin tesisatı iyi incelenmeli, bir sorun olup olmadığı anlaşılmalıdır. Yine apartmansa diğer ev sahipleri ile konuşup tesisatta bir problem olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Çünkü kötü bir tesisat daha fazla maliyet anlamına gelir.

Ev kiralarken diğer önemli bir unsur ise komşulardır. Birlikte vakit geçireceğiniz, aynı ortamı paylaşacağınız komşularınızın karakteri, varsa kötü alışkanlıkları, yaşantınıza uygun olup olmadığı da önem taşır. Hatta size uygun olmayan bir semtte bile oturmak ileride problem doğuracağından evden ziyade ilk önce semt seçilmelidir.

Kiralama öncesinde yapmanız gereken en öneli şey kontrattır. İleride sizin güvenceniz olan kontratlar mutlaka atlanmamalıdır. Çünkü kira kontratı kiracıların en büyük dayanağı ve oluşabilecek sorunlarda güvencesi anlamına gelir.

Kira kontratında kira bedeli, artış oranları, ödemenin nasıl ve ne zaman gerçekleşeceği, depozito, yapılan harcamalar kesin ve net bir şekilde belirlenmelidir. Kontrat öyle bir şekilde hazırlanmalıdır ki ileride bir ihtilaf oluşmamalı, farklı yorumlara meydan vermemelidir.

Eğer yapılabiliyorsa kiralık ev bulmadan önce bir emlak danışmanına gidip konuşmak en iyisi olacaktır.