20 Eyl
KONUT FİYATLARI DÜŞÜYOR MU?

KONUT FİYATLARI DÜŞÜYOR MU?

İnşaat sektöründe geçen seneye göre daha durgun bir dönem geçirilmesi nedeniyle çoğu kişi konut fiyatlarının bu durgunluktan kötü etkilenip ücretlerin fırlayacağını düşünüyordu. Ağustos raporuna bakıldığında her ne kadar beklenen artış biraz görülmeye başlansa bile emlak uzmanları tüketicilerin konutlara olan taleplerinin azalması ile birlikte bu fiyatların düşmeye başlayacağını ön gördüler. Dolardaki yükseliş, ekonomideki dalgalanmalar ve kurlardaki dengesizlikler her alanda olduğu gibi emlak sektörünün de olumsuz etkilenmesine neden oldu. Özellikle inşaat malzemelerindeki fiyatların yükselmesi, yavaş yavaş etkisini gösterirken bu sektörden ekmek yiyen kişiler yavaş yavaş farklı iş alanlarına yöneldiler veya birçoğu da iflasını açıkladı.

İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı Tahir Tellioğlu yaptığı açıklamada inşaat sektörünün iflasa sürüklendiğini söyleyerek, döviz kurklarındaki dalgalanmaların bu sene sektörü durma noktasına getirdiğini belirtti. Yapılan açıklamada enflasyonun çift hanelere çıkmasının ve dolardaki artışın inşaat alanında harcamaların artışına sebep olduğu söylenirken, bu durumun da karda 10 puan bir düşüş meydana getirdiği belirtildi. Bunun yanında alım gücünün azalması ve tüketicinin dikkatli olmasından dolayı satılamayan konutlarda ciddi bir fiyat düşüşü yaşanacağı da söyleniyor. Özellikle sıfır konutların satışının gerçekleşmemesi önümüzdeki süreç içerisinde fiyatlarının azalması anlamına geliyor.

Emlak uzmanları inşaat sektöründe yaşanan bu olumsuzlukların önüne geçilmesi için inşaat malzemelerinden alınan KDV oranının azaltılmasının gerektiğini belirtiyorlar. oranında olan KDV eğer belirli bir süre %1’e indirilirse bu durumun piyasayı hareketlendireceği ve sektörün de nefes alacağı görüşünde olan uzmanlar, özellikle inşaat malzemelerinin %90’ının dövize dayalı olduğunu söyleyerek bu durumun devam etmesi sektörün iflası anlamına gelebileceğini belirtiyorlar. Tellioğlu açıklamalarında ayrıca sektörde meydana gelen zararın karşılanması gerektiğini söyleyerek bu sektörün devletin ana damarlarından birisi olduğunu ve eğer iflas ederse devletin de zarar görebileceğini hatırlattı.