01 Ağu
Türk Emlakçıların Komisyonunu Yabancı Şirketler Kapıyor

Türk Emlakçıların Komisyonunu Yabancı Şirketler Kapıyor

Gayrimenkul cennetine dönen Türkiye'de Türk emlakçılar kurumsallaşmakta geç kalınca yılda 380 milyar liralık ikinci el gayrimenkul satışından elde edilen komisyon gelirinin büyük bir kısmını yabancı şirketlere kaptırdı.. 
Özellikle son yıllarda kentsel dönüşümle ivme kazanan gayrimenkul ticaretinde daire ve iş yeri satış bedelleri üzerinden komisyon alarak gelir elde eden gayrimenkul danışmanlığı şirketleri, yabancıların konut edinmesinin önünü açan Mütekabiliyet Yasası'nın çıkması ile birlikte ciro artışı yaşarken klasik tarzda emlakçılık yapanlar ise bu pastadan pay alamadı.
 
Büyük gayrimenkul danışmanlık şirketleri karşılarında kurumsal bir Türk firma görememekten yakınırken bu talep ise yabancı sermayeli franchise veren gayrimenkul danışmanlığı firmaları tarafından karşılanıyor.
 
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, Türk zincir emlak modelini geliştirmek için çalıştıklarını, çünkü büyük taahhüt firmalarının yerli emlakçıyı ciddiye almadığını belirtti.
 
Türk zincir emlakçılığının gelişmesi halinde yabancı şirketlere kaptırılan paraloarın yurt içinde kalacağını vurgulayan Aşa, Türkiye'de emlak piyasasında bu yıl için 473 milyar liralık bütçenin söz konusu olduğunu ve bunun ortalama yüzde 80'ine tekabül eden  yaklaşık 378 milyar liranın ise ikinci el gayrimenkullerden oluştuğunu belirtti.
 
 
City44 Gayrimenkul Danışmanlığı Kurucusu Hamza Yılmaz ise devlet otoritesinin emlaktaki vergi muammasının farkına varıp gerekli yasal düzenlemeleri yapması gerektiğini, tüm bunların yapılması halinde yurt dışına kaptırılan praların ülke içinde tutulacağını söyledi. Yasa güvencesi olmadığı için kurumsallaşmayı başaramayan yerli emlakçıların dev emlak şirketleri ile adil olmayan koşullarda rekabet ettiğini de belirten Yılmaz, özellikle büyük projelerin satışını yabancı şirketlerin gerçekleştirdiğini, Türk gayrimenkul danışmanlığı sektöründeki boşluklar sebebiyle yabancı yatırımı arkasına alan markaların büyük reklam çalışmaları ile hızla bayileştiğini söyledi.