19 Ağu
ÜNİVERSİTE SINAVININ AÇIKLANMASI İLE KONUT FİYATLARI ARTIŞ GÖSTERDİ

ÜNİVERSİTE SINAVININ AÇIKLANMASI İLE KONUT FİYATLARI ARTIŞ GÖSTERDİ

Son zamanlarda konut fiyatlarındaki artışın birçok sebebi var. Bunlardan birisi kentsel dönüşüm projeleri arasında yer alan semtlerin değer kazanması ve insanların buralara yönelmesi. Konut kiralanırken veya alınırken kişilerin talepleri aslında fiyatlarında şekillenmesini sağlıyor. Ulaşım problemi olmayan ve merkeze yakın olan yerler daha fazla tercih edilirken bu bölgelerdeki kiralık evlerdeki fiyat artışı da göze çarpıyor. Konut sahiplerinin ücretleri yüksek tutması ve kiralama zorunluluğu bulunması da fiyatların yüksek kalmasının bir başka sebebi.

Üniversite sınavının sonuçlarının açıklandığı son günlerde özellikle büyük şehirlerde ev fiyatları da yükselmeye başladı. Başka şehirlerden üniversiteye gitmek için ayrılan öğrencilerin büyük bir kısmı ev kiralama yoluna gittikleri için, özellikle okul çevresinde bulunan semtlerdeki konutların kira ücretleri de el yakan bir konuma geliyor. Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde okulların açılmaya başlaması ile beraber emlak fiyatları da artış gösteriyor. Yapılan istatistiklere göre İstanbul’da en pahalı konutların bulunduğu semt Beşiktaş. Bu semti Ankara’da Çankaya, İzmir’de ise Balçova izliyor.

Kira fiyatlarını etkileyen sınav sonuçları şehre yeni gelecek öğrencilerin bir gelir kapısı olarak görülmesinden ve toplu şekilde kiralandığı için evler fiyatların da buna bağlı olarak artırılmasından kaynaklanıyor. Son zamanlarda kiraları evin durumu, yeniliği veya konforu değil genellikle konumu ve okula uzaklığı belirliyor. Bu nedenle başka bir semtte çok daha ucuza verilebilecek evler tutulan bölgelerde fahiş fiyatlara kiralanabiliyor.  İstanbul’da kiralar 2000 liraya çıkabilmekte iken, Ankara’nın gözde semtlerinde ise kira bedelleri ortalama 1000 lira civarında gözlemlendi. Sadece kiralık daireler değil yine satılık emlaklarda da yazın bitip eylül ayının gelmeye başladığı şu son günlerde gözle görülür bir artış yaşandı. Her ne kadar tüketiciler bu gidişattan memnun olmasalar da kira artışlarının hızı bir türlü kesilemiyor.