26 Ağu
VAN DEPREMİNİN ETKİSİNDEN KURTULAMADI KİRALIK DAİRELER

VAN DEPREMİNİN ETKİSİNDEN KURTULAMADI KİRALIK DAİRELER

2011 yılında meydana gelen depremden sonra evleri yıkılan vatandaşların kiraya çıkması nedeniyle kiralık dairelerde fiyatlar her geçen gün artıyor. Van’da yaşanan deprem faciası iş gücünü olumsuz etkilerken bu şehirde yaşamı da her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Depremin ardından pahalılığın artması vatandaşların zorluk çekmesine neden oluyor. Evleri yıkılanlar çareyi daire kiralamakta bulurken yine kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde evlerinden ayrılan kişiler de kiralık daire aramaya başladılar. Vatandaşların talebi ile kiralık dairelere rağbet artınca ev sahipleri de dairelerini eskisinden çok daha yüksek fiyatlara kiralama yoluna gidiyorlar.

Normalde daha uygun fiyatlara bulunabilen ve çok fazla özelliği olmayan daireler bile yüksek kiralara alıcı buluyor. Vatandaşın bu durumdan rahatsız olmasından dolayı Emlakçılar Derneği Başkanı Orhan Özdek, ev sahiplerini kiraları biraz daha uygun fiyatlara çekmeleri konusunda uyarıyor. Bu pahalılığın emlakçılardan kaynaklandığını söyleyen kişilere rağmen Özdek aslında kira fiyatlarındaki artışın tamamen ev sahiplerinden kaynaklandığını söyleyerek, depremin ardından yaşamın iyice zorlaştığı Van’da insanların kiralık daire bulmak konusunda da sıkıntı çektiğini belirtiyor. Aslında yaşanan depremin ardından her ne kadar şehirde birçok konut yapılsa bile hala kiralık daire bulunamıyor. Bunun nedeni de ev tutacak kişilerin bu fiyatları karşılayamamaları.

Öğrenciler bu durum karşısında çareyi 4-5 kişi bir araya gelerek ev tutmakta buluyorlar. Özdek bu hadisenin tamamen ev sahiplerinin vicdanlı davranmamasından kaynaklandığını belirterek, empati yapmadıkları için kira konusunda katı davrandıklarını, bunun da kabul edilemez bir durum olduğunu belirtiyor. Van’da kira fiyatlarının neredeyse büyük şehirlerdeki fiyatlarla aynı olmasına dikkat çekiliyor. Kiralardaki artışın durması için ev sahiplerinin ellerini vicdanlarına koyarak indirim yapmaları gerektiğini belirten Özdek, bu şekilde olmazsa kendilerinin yapacak bir şeyleri olmadığını aslında bu pahalılığın emlakçıları da olumsuz etkilediğini sözlerine ekliyor.