26 Ağu
VAN’DA İNŞAAT SEKTÖRÜ BÜYÜK SIKINTI YAŞIYOR

VAN’DA İNŞAAT SEKTÖRÜ BÜYÜK SIKINTI YAŞIYOR

Van depreminin ardından canlanması ümit edilen inşaat sektörü bu işten para kazanan esnafı hayal kırıklığına uğrattı. Yaşanan olaylardan sonra birçok evin enkaza dönüşmesi sonucunda binlerce vatandaş sokakta kalmış ve evlerinden ayrılmak zorunda bırakılmıştı. Sadece yıkılan binalar değil, bunun yanında çürük raporu alanlar ve yıkılması gerekenlerle birlikte evsiz kalan vatandaşlar için başlatılan konut projelerinin yavaş ilerlemesi ve yeni konutların yapılamaması kira fiyatlarını artırırken, inşaat sektörünün içindeki insanları da olumsuz etkiliyor. Mart ayından itibaren sıcaklıkların artmaya başlaması ile birlikte bir hareketlenme gözlense bile daha sonra bunun devamının gelmemesi sonucunda inşaat sektörü durma noktasına geldi.

Geçen yıla oranla daha kötü bir seyir gerçekleştiren inşaat sektörü, bu yaşanılanların ardından ekonomiyi de olumsuz etkiledi. Geçen yıl daha hareketli bir sezon geçirilirken bu sene yaşanan durgunluktan dolayı çoğu kişi işini bırakmak zorunda kaldı. Esnafların açıklamasına göre depremden bu yana sektörde %80’lik bir düşüş gözlemleniyor. Bunun yanında inşaat malzemesi fiyatlarındaki artış da bu düşüşün önemli sebeplerinden birisi olarak görülüyor. Henüz işlerinde bir canlanma olmadığını belirten esnaf, eskiden bu aylarda inşaat yapımına başlandığını fakat şimdi hiçbir hareketin görülmediğini aktarırken bunun sebebi olarak da alınan malzemenin dışarıdan getirilmesini gördüğünü belirtti.

Sadece esnaf için değil kentte yaşayan halk da bu durum nedeniyle sıkıntı çekiyor. Depremde evlerini kaybeden kişiler ve özellikle öğrenciler, kiralık daire bulamamaktan dert yanarken çoğu da kiraların ücretinin oldukça yüksek olmasından dolayı şikayet ediyor. Aslında depremin ardından bir kalkınma planı yapılıp, yeni konut projeleri için destek verilirken esnaf birkaç yıldır yaşanan durgunluktan dolayı mutsuz. İş gücündeki azalma ve zararlardan dolayı zaten birçok esnaf inşaat sektörünü bırakarak farklı işlere yöneliyorlar.