29 Ağu
VAN’DA YAŞANILANLAR EKONOMİYİ VURDU

VAN’DA YAŞANILANLAR EKONOMİYİ VURDU

Çözüm sürecinin sona erdirilmesi ile birlikte yaşanan terör olaylarından en çok etkilenen şehirlerin başında gelen Van’da vatandaşların tedirgin bekleyişleri sürüyor. Daha önce gece yarılarına kadar açık kalan dükkan ve mağazalar terör saldırıları yüzünden erken saatlerde kepenk indirmek zorunda kalırken, vatandaşlar da yine erken vakitlerde evlerine kapanarak herhangi bir olumsuz durumdan etkilenmemeye çalışıyorlar. İşyerlerinin çatışmalardan yara alması Van ekonomisini de olumsuz yönde etkilerken turizmi de vuruyor. Geçen seneye oranla daha az turistin geldiği şehirde birçok rezervasyon da iptal edilmiş durumda. Bu sonuçtan rahatsız olan otel sahipleri, yerli ve yabancı turistlerin son zamanlarda yaşanan istenmeyen olaylar yüzünden şehre gelmekten korktuklarını bu yüzden de otellerin boş kaldığını söylediler.

Sadece turizmi değil maddi olanakları da vuran terör yüzünden yaşanan sıkıntılardan birisi de konut bulma zorluğu. Çeşitli sebeplerle evlerinden çıkmak isteyen kişiler Van kiralık daire problemi ile yüzleşmek zorunda kalıyor. Yaşanan problemlerden rant sağlamak isteyen ev sahiplerinin kira fiyatlarını her geçen gün daha da artırmasından dolayı, konut sıkıntısı şehrin en büyük problemlerinden birisi haline geldi. Van emlak alanında yaşadığı bu sorunları aşabilmek için yetkililerden yardım bekliyor. Yaşanan depremle birlikte yıkılan konutların yerine yenilerinin hızlı bir şekilde yapılmaması bunun yanında inşaat sektöründeki hareketsizlik, insanları zorlayan şartları meydana getiriyor. Üniversiteye her yıl başa şehirlerden gelen yüzlerce öğrenci barınacak yer bulabilmek için 4-5 kişi birleşerek ev tutma yoluna gidiyorlar.

Şehrin imajını da kötü etkileyen bu durum ekonomik açıdan da çeşitli sorunlara yol açıyor. İşini terk eden veya göç etme yolunu seçen esnaf, işgücünün de azalmasına yol açıyor. Van kiralık işyeri bulma konusunda birkaç yıl öncesine kadar zorluk çekerken, kapanan dükkanlar ve terk edilen işyerleri nedeniyle şu anda kiralık işyeri bulmak oldukça kolaylaştı.