29 Ağu
VAN’DAKİ SEL KONUTLARI VE İŞYERLERİNİ BASTI

VAN’DAKİ SEL KONUTLARI VE İŞYERLERİNİ BASTI

Çatak ilçesinde dün başlayan sağanak yağış sonrasında sel sularının konutlara ve işyerlerine girmesinden dolayı maddi zarar meydana geldi. İlçe merkezinde bulunana akarsularının yağmur suları ile birleşip taşması sonucunda oluşan sel, evlerde çeşitli hasarların meydana gelmesine neden oldu. Bunun ayanında Alabalık tesislerinde bulunan 60 ton balık da bu sel suları nedeniyle telef oldu.

Sabah saatlerinde başlayan yağmur, sonraki saatlerde ilçe merkezindeki küçük akarsularla birleşerek sel baskınlarını meydana getirdi. Bunun sonucunda Çatak ilçesinde bulunan mahallerin bazıları sular altında kaldı. Sel sularının evlerin içine girmesi sonucunda maddi zarar meydana geldi. Konutların yanı sıra işyerlerini de basan sular, bir süre işlerin durmasına neden olurken, ekonomiyi de olumsuz etkiledi. Sadece mahallerde değil bunun yanı sıra bölgede bulunan alabalık tesislerinde de selin maddi zarara yol açtığı ve bu tesislerde bulunan 60 tonun üzerinde balığın telef olduğu bildirildi. Sel sonucunda büyükbaş hayvanlar arasında da teleflerin yaşandığı görülürken, yine çevrede arıcılıkla uğraşan kişilerin kovanları da sel suları ile birlikte kayboldu.

Yaşanan felaket nedeniyle birçok vatandaş ahırlarında mahsur kalan hayvanlarını kurtarmak için sele aldırış etmeden tahliye işlemini gerçekleştirmeye çalıştılar. Bu olayın ardından yaklaşık 8 köy sel sularından etkilenirken, yapılan hasar tespit işlemlerinde de birçok ev ve işyerinin zarar gördüğü belirlendi. Van kiralık daire bulma konusunda son zamanlardaki olaylar nedeniyle hayli problemler yaşayan bir şehir konuma gelirken, yaşanan bu sel nedeniyle de evlerin hasar görmesi konut sıkıntısını daha da artırdı. Van emlak birliği başkanının yaptığı açıklamaya göre üst üste yaşanan felaketler ve terör olayları nedeniyle birçok işi evini, tahliye etmek zorunda kaldı. Bunun yanında Van kiralık işyeri arayan kişilerin de sorun yaşadıkları bir şehir konumunda olduğu, bu surumun işgücünü olumsuz etkilediği bildirildi.